Що таке віскі та бурбон: яка між ними різниця

Що таке віскі та бурбон: яка між ними різниця

Опубліковано 1 місяць тому в категорії Алкоголь

10 хв. читання

Різниця між бурбоном і віскі

Можливо, ви чули про бурбоновий бум у Сполучених Штатах, коли виробництво бурбону досягло піку, якого не бачили з початку 1970-х років. До цього споживачі більше полюбляли горілку та текілу. Молоді покоління знову відкрили для себе любов до бурбону, що сприяє зростанню продажів. Цей зсув підживлюється зростанням крафтових продуктів, таких як бочковий бурбон і бурбон малих партій.

Термін "малі партії" ніколи не був чітко визначений, хоча він завжди відноситься до американських віскі, які були дистильовані в обмеженій кількості. Найчастіше цим терміном називають бурбон або житній віскі, який дистилюють у кількості близько 1000 галонів або менше (зазвичай менше 20 бочок) із сусла, що містить менше "200 бушелів зерна". Результат майже завжди складніший, і малосерійні віскі зазвичай призначені для поціновувачів. Серед відомих малосерійних віскі - Maker's Mark, Basil Hayden's, Four Roses та Elijah Craig.

Віскі зараз є найпопулярнішим алкогольним напоєм у Сполучених Штатах, поклавши край десятиліттям панування горілки і повернувши собі титул, якого віскі не мав з часів до Другої світової війни. Його занепад розпочався із запровадженням сухого закону, а доля віскі була вирішена, коли винокурні були змушені виробляти промисловий спирт для потреб війни, після чого споживачі почали віддавати перевагу більш доступним спиртним напоям, таким як ром.

Бурбон стає все більш популярним, а віскі - все ще король. Але яка ж насправді між ними різниця?

Скажімо так: весь бурбон - це віскі, але не все віскі - це бурбон.

Бурбон - це різновид віскі, а термін "віскі" застосовується в більш широкому сенсі до групи спиртних напоїв, що включає шотландський віскі, ірландський віскі, канадський віскі, японський віскі і так далі. Бурбон підпадає під категорію американського віскі, але його історія набагато ширша, ніж просто те, звідки він родом.

Що таке віскі?

Простими словами, віскі - це дистильований спирт, виготовлений з ферментованого зерна. До таких зерен належать ячмінь, пшениця, кукурудза та жито. Віскі витримують у дерев'яних бочках, які часто підсмажують або обвуглюють. Під час першого бродіння віскі прозорий, але згодом набуває темно-бурштинового кольору від самої бочки. Хоча аромат віскі змінюється від бренду до бренду і від партії до партії, загальний смак - теплий, пряний і солодкий.

Історія віскі викликає багато суперечок, але він з'явився або в Шотландії, або в Ірландії в 14-му чи 15-му столітті. Першу письмову згадку про виробництво віскі можна знайти в документі 1494 року під назвою "Звіти шотландського казначейства". У той час алкогольні напої називали aqua vitae, що в перекладі з латинської означає "вода життя". У документі король замовив кілька бушелів солоду для виробництва aqua vitae. Оскільки солод виготовляють із зерна, зрозуміло, що шотландський король виготовляв алкоголь із перебродившого зерна, що робить цю саму aqua vitae тим, що ми сьогодні називаємо віскі.

Існують більш ранні згадки про aqua vitae, які вказують на довшу історію дистиляції в цьому регіоні. Однак, оскільки aqua vitae був загальним терміном, який використовувався для позначення всіх алкогольних напоїв, на жаль, немає чіткого способу відрізнити віскі від вина. Гельською мовою aqua vitae називалася uisge beatha. Вважається, що слово "віскі" походить від фонетичної вимови слова "uisge".

Що таке бурбон?

Бурбон з'явився набагато пізніше як американський різновид віскі. Як і у випадку з різновидами віскі загалом, визначити точну дату винайдення бурбону - складне завдання. Американці експериментували з алкогольними напоями на основі кукурудзи на початку 1600-х років, але лише наприкінці 1700-х років Елайджа Крейг розпочав дистиляцію на основі кукурудзи. Крейг був підприємливим винахідником цього алкоголю, якого неоднозначно називали батьком бурбону. Але дослідники історії віскі дуже скептично ставляться до претензій Крейга на славу. Він був успішним баптистським священиком, і хоча він, можливо, переганяв бурбон приблизно в той час, коли його було винайдено, є підстави вважати, що за справжнє народження бурбону відповідальні інші, менш відомі особи.

Історією бурбона можна було б присвятити кілька книг, і ця історія варта того, щоб її розповісти, але досить сказати, що бурбон став найуспішнішим сортом віскі в США. Що стосується сучасної історії, то бурбоновий бум 21-го століття значною мірою пов'язаний з появою крафтового віскі, і є вагомі аргументи на користь того, що цей зсув пов'язаний з випуском у 1984 році віскі Blanton's. Випущений винокурнею Buffalo Trace Distillery, Blanton's був найпершим однобочковим бурбоном, виробленим на комерційній основі. Хоча багато хто висміює ажіотаж навколо Blanton's сьогодні, те, на що готові піти споживачі, щоб роздобути пляшку, свідчить про його незмінну популярність.

Вся справа в інгрідієнтах

Знання історії бурбона та віскі насправді нічого не говорить нам про те, чим бурбон відрізняється від інших видів віскі. Існує кілька способів відрізнити віскі один від одного, і всі вони, по суті, зводяться до рецептурної карти. Перше, на що ви звертаєте увагу в будь-якому рецепті - це список інгредієнтів. Для віскі ці інгредієнти називаються "купажний список".

Купаж віскі - це комбінація зерен, що використовується при виготовленні багатозернових спиртних напоїв (ось як бурбон). На відміну від односолодового віскі, вони не складаються з одного зерна, а виробляються з використанням суміші різних зерен, таких як кукурудза, жито, пшениця і ячмінь.

Згідно із законом, сусло бурбона повинно складатися щонайменше на 51% з кукурудзи. І закон також передбачає, що в пляшку не можна додавати нічого, що впливає на смак або колір. Більшість бурбонів матимуть у своєму складі від 60% до 86% кукурудзи, за якою слідує суміш ячменю та жита. У пшеничних бурбонах жито замінюють пшеницею для отримання більш м'якого, менш гострого бурбону.

Описати купажі віскі досить складно, оскільки вони дуже різняться між собою. Другий за популярністю американський віскі - житній віскі, виготовляється з 51% жита, а решта - це поєднання кукурудзи, пшениці або ячменю. Односолодове шотландське віскі виготовляється зі 100% солодового ячменю. Ірландський віскі Pot still виготовляється з 30% солодового ячменю і 30% несолодженого ячменю. Список можна продовжувати, але ідею ви зрозуміли.

Хоча є й інші фактори, що впливають на смак, але саме купаж відіграє ключову роль у визначенні смаку віскі.

Бурбон має суворі вимоги до витримки

Можливо, навіть важливішим за сусло, коли мова йде про смак, є процес витримки. Після того, як сусло зброджується, кінцевий результат поміщається в бочки для витримки. Не всі віскі піддаються витримці, але переважна більшість з них. Різні вектори витримки включають тип деревини, з якої виготовлена бочка, спосіб обробки деревини перед тим, як туди заливають віскі, і скільки часу віскі проводить у бочці перед розливом у пляшки.

За законом бурбон повинен витримуватися в обвуглених дубових бочках мінімум два роки. Бочки повинні бути новими, тобто такими, що ніколи раніше не використовувалися для витримки віскі, і зробленими саме з білого дуба. Обвуглювання бочки означає, що її внутрішню частину обпалюють вогнем, утворюючи шар вугілля товщиною від ⅛ дюйма до ¼ дюйма. Бурбони з високою витримкою зазвичай витримують від 5 до 12 років, що значно перевищує законодавчі вимоги.

Найпоширеніші породи дерева, що використовуються для витримки віскі, - американський білий дуб та європейський дуб. Відомо, що з європейського дуба отримують бурбон, який трохи гостріший за американський еквівалент за смаком. Коли деревина не обвуглюється, її підсмажують. Обсмажені бочки все ще обробляють вогнем, але недостатньо, щоб утворився шар вугілля. Деякі сорти віскі дозволяють використовувати бочки кілька разів. Наприклад, бочки для шотландського віскі можна використовувати до трьох разів.

Бурбон родом з Америки

Бурбон був продуктом американських фермерів, які прагнули створити якісний алкогольний напій з кукурудзи. У 1964 році Конгрес США назвав бурбон рідним алкогольним напоєм Америки, і це було не просто хвастощами. Згідно із законом, бурбон повинен бути виготовлений у Сполучених Штатах, щоб називатися бурбоном, так само, як скотч дозволено виготовляти лише в Шотландії.

У деяких людей складається враження, що бурбон є ще більш регіонально специфічним і що він може бути виготовлений тільки в окрузі Бурбон, штат Кентуккі, але це не так. Хоча 95% всього бурбону виробляється в Кентуккі, інші 5% виробляються в інших регіонах США і мають право називати себе бурбоном. Є й інші американські віскі, які могли б називати себе бурбоном, оскільки відповідають усім вимогам, але вирішили цього не робити. Найяскравішим прикладом є віскі Jack Daniel's Tennessee Whiskey.

Цікаво, що віскі майже завжди класифікують відповідно до того, де його виробляють. Є японське віскі, ірландське віскі і так далі. Усередині цих категорій є підкатегорії. Ірландський віскі можна розбити на такі групи, як ірландський односолодовий та ірландський односолодовий віскі. Віскі - це загальний термін, тому він не прив'язаний до якогось одного місця і може бути виготовлений в будь-якій точці світу.

Бурбон, як правило, міцніший

Коли ми говоримо про міцність напою, ми говоримо про доказ, який є мірою вмісту алкоголю в об'ємі, або ABV. Якщо партія віскі містить 40% ABV, це означає, що вона має 80-відсоткову міцність. Математика проста: просто подвоюємо це число. Щоб зменшити, розділіть його навпіл. Таким чином, пляшка 100-відсоткової міцності містить 50% ABV.

До того, як почався нещодавній бурбоновий бум, зазвичай можна було знайти бурбон міцністю від 80 до 100 градусів. За законом, бурбон повинен мати щонайменше 80 градусів міцності, але не може бути розлитий у пляшки з міцністю понад 150 градусів. Зараз, коли у нас є міцні продукти, витримані в бочках і бочках, ми бачимо багато бурбонів, що досягають 120, 130, а іноді навіть 140 градусів міцності.

Інші сорти віскі, як правило, не такі міцні, хоча деякі виробники звертають увагу на тенденцію до підвищення міцності, що спостерігається у світі бурбону. Наприклад, виробники шотландського віскі випускають віскі бочкової міцності. Високоміцний скотч матиме близько 115 одиниць міцності, що значно нижче від максимальних показників, яких може досягти бурбон. Ірландський віскі приблизно такий самий, з міцністю від 110 до 115 градусів. З іншого боку, канадський віскі може конкурувати з бурбоном. Канадський віскі має не так багато обмежень щодо міцності під час дистиляції, тому ви можете легко знайти канадський віскі з міцністю 130 і 140 градусів. В цілому, однак, більшість віскі коливається в межах 80-100 градусів міцності.

Бурбон солодкий

Хоча знати історію віскі - це круто, а дізнаватися про те, як його виготовляють, може бути весело, насправді важливо те, який він на смак. Вірте чи ні, але ніхто не купує пляшку віскі лише для того, щоб прочитати етикетку. Бурбон відомий тим, що він солодший за більшість віскі з нотками карамелі та ванілі. Кукурудза, що входить до складу цього напою, забезпечує більшу частину солодкості, а обвуглений дуб надає йому аромат теплих спецій.

Говорити про смак віскі в загальному сенсі досить складно, оскільки він дуже різноманітний, але якщо малювати дуже широким пензлем, то можна сказати, що віскі пряний і дубовий з нотками ванілі. Залежно від того, яке зерно використовувалося, в яких бочках воно зберігалося і як довго витримувалося, загальний профіль смаку може сильно відрізнятися. Це робить напій цікавим, адже не існує двох абсолютно однакових віскі.

Резюме

Бурбон - це вид віскі, який має суворі вимоги до виробництва, особливо щодо витримки. Закон вимагає, щоб бурбон витримувався в нових, обвуглених дубових бочках мінімум два роки, але часто витримка триває від 5 до 12 років. Бурбон має американське походження, і згідно з законом, він повинен бути виготовлений у США. Попри поширену думку, він не обмежений виробництвом лише в окрузі Бурбон, штат Кентуккі.

Бурбон, як правило, має вищу міцність алкоголю порівняно з іншими видами віскі, з міцністю, що може досягати 120-140 градусів. Що стосується смаку, бурбон відомий своєю солодкістю з нотками карамелі та ванілі, завдяки кукурудзі у своєму складі та витримці в обвуглених дубових бочках. Ці характеристики роблять бурбон унікальним серед інших видів віскі і визначають його популярність серед любителів алкогольних напоїв.